Historia
asza szkoła istnieje w Aleksandrowie Kujawskim od prawie 70 lat. Ośrodek szkolny powstał w kilka miesięcy po wyzwoleniu terenu Kujaw spod okupacji hitlerowskiej, w połowie 1945 roku, w majątku tradycyjnie nazywanym Białe Błota na powierzchni około 60 ha, pozostałej po posiadłości byłego właściciela hrabiego Edwarda Mycielskiego-Trojanowskiego.
Pierwszym administratorem ośrodka szkoleniowego, mianowanym pod koniec czerwca 1945 roku był Rudolf Świerczek. Trudności lokalowe i kadrowe przejął w niespełna miesiąc potem, nowy dyrektor Piotr Krasnowski. W oddanym na szkołę jedynym lokalu - pałacu dworskim - urządzono sale lekcyjne, biura szkolne oraz internat dla młodzieży zamiejscowej. Już 22 lipca 1945 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej i personelu administracyjnego szkoły (8 osób).
Piękne położenie szkoły w otoczeniu lasów, sadów, ogrodów i parku oraz dogodne warunki dojazdu, ściągały młodzież z całego kraju. Popularność ta wzrosła jeszcze bardziej, gdy w roku szkolnym 1948/1949 przemianowano Gimnazjum Ogrodniczo - Pszczelarskie na trzyletnie Liceum Ogrodnicze, w 1949 roku na czteroletnie Liceum Ogrodnicze, a w roku 1952 na czteroletnie Technikum Ogrodnicze.
W lutym 1946 roku w szkole uczyło się 15 uczniów. Pod koniec roku szkolnego 1945/1946 powstały zalążki biblioteki szkolnej, która liczyła wówczas 50 fachowych książek dla uczniów i 40 dla nauczycieli, by w końcu roku 1948 osiągnąć liczbę 534. W czerwcu 1948 roku szkołę opuścili pierwsi absolwenci - 13 osób.
W 1949 roku wybudowano drewniany barak, jako internat dla chłopców. Internat żeński znajdował się w zakładzie sióstr zakonnych w mieście. W 1954 roku oddano do użytku kolejny barak z przeznaczeniem na szkołę, potem także barak internatowy dla dziewcząt. Niewystarczającym obiektem stało się także gospodarstwo pomocnicze. Mimo starań ówczesnego dyrektora, Włodzimierza Kucharczyka, udało się po 1960 roku wybudować tylko jedną nową szklarnię oraz 4 rodzinny budynek mieszkalny dla nauczycieli. Dopiero nowy dyrektor, Franciszek Pawelec przekonał Departament Oświaty Rolniczej do udzielania dotacji na szkołę. W roku szkolnym 1972/1973 oddano do użytku internat przeznaczony dla 200 uczniów, ze stołówką i kotłownią. W 1974 roku zbudowano 18 rodzinny dom mieszkalny dla nauczycieli, a po kolejnym roku nowoczesny budynek szkolny na 300 uczniów. W ten sposób rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju szkoły.
Zmiany po roku 1974 to między innymi: ogrodzenie całego obiektu, oddanie do użytku nowych szklarni z budynkiem administracji, centralną kotłownią i hydrofornią. Zbudowano szatnię szkolną, 12 garaży, zaplecze mechaniczne z warsztatem stolarskim, nową stację paliw, ogrodnicze tunele foliowe i inspekty, 20 rodzinny dom mieszkalny oraz rozpoczęto remont generalny zabytkowego dworskiego pałacu, który został zakończony w 1992 roku.